Gūžas locītavas artroze

Koksartroze(gūžas locītavas artroze) ir locītavu deformējošās artrozes veids, kas ir hroniska neiekaisīga slimība, kas skar gūžas locītavas (vienu vai abas vienlaicīgi). Šai slimībai ir deģeneratīvi-distrofisks raksturs. Tas nozīmē, ka skrimslis, kas veido gūžas locītavu, piedzīvo deģeneratīvas izmaiņas, vienlaikus mainot arī kaulu virsmas. Tālāk veidojas kaulu izaugumi (osteofīti), locītava deformējas, kustību apjoms skartajā locītavā samazinās, un tie kļūst ārkārtīgi sāpīgi un neērti.

Gūžas locītava ir viena no lielākajām mūsu ķermeņa locītavām. Pateicoties viņam, cilvēka organismā tiek veikta ļoti svarīga motora funkcija, kā arī viņš ir atbildīgs par to, lai mūsu ķermenis būtu spējīgs kustēties. Ja saslimst gūžas locītava, tad tas ietekmē visu ķermeni kopumā un neļauj cilvēkam mierīgi dzīvot, staigāt, nemaz nerunājot par sportošanu. Ļoti bieži mēs redzam gados vecākus cilvēkus, kuri gūžas locītavas slimības dēļ ir spiesti paļauties uz spieķi.

gūžas locītavas artroze

Neskatoties uz to, ka gūžas locītava ir ārkārtīgi masīva un spēcīga, tajā pašā laikā tā ir diezgan neaizsargāta, īpaši laika gaitā. Sāpīgas gūžas locītavas būtiski samazina cilvēka dzīves kvalitāti.

Koksartroze (gūžas locītavas artroze)stabili ieņem otro vietu starp locītavu artrozēm pēc diagnosticēto gadījumu biežuma pēc gonartrozes (ceļa locītavas artrozes).

Koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) klasifikācija

Tas notiekkoksartrozegan primārais, gan sekundārais.

 • Primārās koksartrozes cēlonis galvenokārt ir neizbēgams gūžas locītavu nodilums dzīves laikā, un tas parasti skar cilvēkus pēc 40 gadu vecuma.
 • Sekundārās koksartrozes cēloņi parasti ir šādas slimības: iedzimts augšstilba kaula mežģījums, gūžas kaula nekrotiskās masas tā galvas rajonā, Pētera slimība, agrākas gūžas locītavas traumatizācija, gūžas locītavas iekaisuma slimības. Kurāgūžas locītavas artrozevar ietekmēt vienu locītavu atsevišķi vai abus.

Ir vairāki koksartrozes veidi:

 • Displastiska (ir iedzimta patoloģija, un to raksturo locītavas nepietiekama attīstība).
 • Involutive (raksturīgi vecāka gadagājuma cilvēkiem un ir saistīta ar vecumu saistītām izmaiņām).
 • Pēcinfekcijas (pirms tam bija strutojošs vai strutaini-alerģisks, reimatoīdais artrīts).
 • Pītera slimības izraisīta slimība (osteohondropātijas attīstība augšstilba kaula galvā).
 • Koksartrozetraumas dēļ (kakla un galvas (augšstilba kaula) lūzumi).
 • Koksartroze vielmaiņas traucējumu (vielmaiņas) dēļ.
 • Dishormonāla (ilgstoša glikokortikosteroīdu, antidepresantu lietošana).
 • Idiopātisks (kuras cēloni nevarēja noteikt).

Koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) simptomi

Lai pareizi aprakstītu koksartrozes simptomus, vienlaikus jāapsver slimības stadijas, jo simptomatoloģija ir atkarīga no slimības stadijas.

Koksartrozes stadijas (gūžas locītavas artroze)

Kopumā ir trīs koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) stadijas:

 • Koksartrozes 1. stadija. Šī ir slimības sākuma stadija, kurā simptomi joprojām ir viegli. Locītava šajā posmā īpaši nesāp un sāpīgums rodas tikai pēc fiziskas slodzes, piemēram, smagu priekšmetu celšanas vai skriešanas, pārgājiena lielos attālumos. Pēc tam, kad cilvēks atpūšas, sāpes pazūd. Pacientam var rasties arī klibums, ja, piemēram, viņš kājām noiet vairāk nekā divus kilometrus. Palielina sāpes, kāpjot pa kāpnēm. Savienojuma motora tilpums nedaudz samazinās vai tiek saglabāts. Rentgena izmeklēšana var uzrādīt tikai nelielas izmaiņas kaulu struktūrās.
 • Koksartrozes 2. stadija. Šis posms attīstās, ja netiek ārstēts pirmais posms. Iepriekš minētajiem simptomiem pievieno specifisku plaisu (kraukšķināšanu) locītavā. Sāpīgums kļūst intensīvāks un sāk izstarot cirkšņa zonu, kā arī var izplatīties uz augšstilbu un ceļgalu. Šajā posmā ne tikai spēcīgas, bet arī jebkuras kustības var izraisīt sāpju simptomus, pat nelielu slodzi uz gūžas locītavu. Pat izkāpšana no gultas vai rumpja pagriešana var izraisīt sāpes. Periartikulārajos muskuļos ir sasprindzinājums, kas nepāriet pat naktī, tāpēc pacienti bieži sūdzas, ka naktī sāp augšstilbs. Cilvēks var sākt klibot pat pēc nelielām pastaigām (līdz 500 metriem). Šajā posmā slimība jau piespiež cilvēku paļauties uz spieķi, ejot. Kustību ierobežojums locītavā kļūst izteiktāks. Saskaņā ar rentgena diagnostikas rezultātiem tiek noteikti topošie osteofīti.
 • Koksartrozes 3. stadija. Pēdējā slimības stadija. Šajā posmā sāpes kļūst pastāvīgas un moka pacientu. Jebkura kustība, pat vājākā, vairākas reizes palielina sāpju simptomus. Šajā posmā gūžas locītava ir pilnībā imobilizēta. Muskuļu masa augšstilbā un sēžamvietā ir samazināta muskuļu distrofijas dēļ, kas ir ļoti pamanāma. Raksturīga ir neiespējamība pacientam tieši stāvēt, kamēr ķermenis būs šķībs. Jebkura artroze noved pie kontraktūras veidošanās (fleksijas pozīcija), šajā gadījumā kontraktūra veidojas arī tāpēc, ka muskuļu šķiedras ir pastāvīgā sasprindzinājuma stāvoklī, savukārt kāja bojājuma pusē kļūst īsāka. Gūžas locītavas imobilizācijas rezultātā visa kāja pārstāj pildīt savu motorisko funkciju, kas rada ļoti negatīvu ietekmi un noved pie tās osteohondrozes bojājuma. Turklāt cieš arī mugurkauls, ir diskomforta un sāpju sajūtas krustu rajonā.

Koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) cēloņi

Galvenie koksartrozes cēloņi:

 • Ar vecumu saistītas izmaiņas locītavā. Tipiski vecākiem cilvēkiem. Gūžas locītava laika gaitā nolietojas, ar laiku pārstāj pildīt savas funkcijas, "izžūst", kā rezultātā samazinās tās amortizējošā funkcija un locītavu veidojošo kaulu berze vienam pret otru.
 • Gūžas locītavas ievainojums. Visbiežāk sastopamā trauma šīs vecuma grupas cilvēku vidū ir augšstilba kaula kakliņa lūzums, kas bez pienācīgas ārstēšanas draud ar invaliditāti. Locītava var tikt ievainota jebkurā vecumā, taču biežāk cieš gados vecāki cilvēki.
 • Traucēta vielmaiņa. Tas ir raksturīgi cilvēkiem ar vielmaiņas traucējumiem un slimībām, kas saistītas ar vielmaiņas traucējumiem.
 • Hormonālā stāvokļa pārkāpums. Tas vairāk raksturīgs sievietēm, īpaši tām, kuras ilgstoši lieto antidepresantus un glikokortikosteroīdus.
 • Iedzimtas anomālijas muskuļu un skeleta sistēmas attīstībā, kā arī iedzimtas anomālijas. Diemžēl šobrīd piedzimst diezgan liels skaits bērnu ar iedzimtām muskuļu un skeleta un nervu sistēmas patoloģijām. Kas attiecas uz gūžas locītavas attīstības anomālijām, tas var ietvert tās displāziju, kurā vairākas locītavas struktūras neattīstās.
 • Sistēmisks artrīts. Vairāku locītavu bojājumi var izraisīt arī gūžas locītavas bojājumus. Šajā gadījumā viens no galvenajiem riska faktoriem būs iekaisuma procesa klātbūtne.
 • Reimatiskie stāvokļi un hronisks artrīts. Tas viss var izraisīt arī sāpju parādīšanos gūžas locītavā. Šādas slimības, kas izraisa sāpes pētītajā locītavā, ir: reimatisms; reimatoīdais artrīts; spondiloartropātija; nepilngadīgo reimatoīdais artrīts.
 • Osteohondrozes sakāve. Mugurkaula osteohondroze ir diezgan izplatīta un nopietna slimība, kas papildus mugurkaulam var "atspējot" arī citas mūsu ķermeņa struktūras, jo īpaši gūžas locītavu.
 • Locītavas muskuļi un saites. Šo struktūru bojājumi var būt arī gūžas locītavas deģeneratīvo un distrofisko procesu rezultāts.
 • Gan pašas locītavas, gan augšstilba kaula infekciozi bojājumi. Šādi bojājumi ir ļoti nopietni, jo tie izraisa nopietnas sekas un dažreiz ir grūti ārstējami. Var rasties osteomielīts, kas vienkārši "ēd" vai "izšķīdina" kaulu audus. Var rasties arī tuberkulozes bojājumi, un biežāk šāda lokalizācija notiek bērniem pirmspubertātes periodā. Abscess iegurņa zonā, kas biežāk ir neārstēta vai slikti ārstēta infekcijas procesa rezultāts, piemēram, ar apendicītu, iekaisuma procesiem, īpaši, ja runa ir par sieviešu dzimumorgāniem (olnīcu slimība), abscesa attīstību ishiorektālā padziļināšanās zonā, kas izraisa gaitas traucējumus (klibuma parādīšanās). Vairumā gadījumu sāpīgums un klibums ir blakus esošo nervu (sēžas vai obturatora) saspiešanas vai bojājuma rezultāts.
 • Ļaundabīga rakstura audzēji. Diezgan reti ļaundabīgi audzēji skar gūžas locītavu un to apņemošos kaulus, jo biežāk slimības cēlonis ir metastāzes no citām ļaundabīgām vietām, piemēram, ar krūts vai plaušu vēzi.
 • Aortas un gūžas artēriju lūmena sašaurināšanās (to stenoze un oklūzija). Tajā pašā laikā locītava saņem arvien mazāk normālai darbībai nepieciešamo uzturvielu, kas izraisa tās deģenerāciju.

Koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) riska grupa

Galvenā riska grupa var ietvert šādas cilvēku kategorijas un kaitīgos faktorus:

 • Vecāki cilvēki. Šī slimība ir raksturīga gados vecākiem cilvēkiem, gados vecākiem cilvēkiem, jo notiek deģenerācijas procesi, kas notiek tieši šajā vecuma periodā.
 • Sieviete. Saskaņā ar statistiku, sievietes ir vairāk pakļautas problēmām ar gūžas locītavām.
 • Cilvēkiem ar lieko svaru vai aptaukošanos.
 • Iepriekšēja vienas vai abu gūžas locītavu trauma.
 • Iedzimta nosliece uz šāda veida slimībām un iedzimtas anomālijas gūžas locītavas attīstībā.
 • Infekcijas bojājumu klātbūtne pagātnē, piemēram, abscesi, gūžas kaula galvas aseptiskā nekroze, osteomielīts un tā tālāk.
 • Smags fiziskais darbs.
 • Vasaras iedzīvotāji, kuriem ir ārkārtīgi augsts koksartrozes attīstības risks.

Koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) profilakse

Galvenie pasākumi koksartrozes profilaksei ir šādi:

 • Dozēta fiziskā aktivitāte. Ir svarīgi veikt vingrošanu un mīcīt locītavu, lai novērstu patoloģisko procesu attīstību tajā un tās lēnāku novecošanos. Tas palīdzēs ne tikai uzlabot gūžas locītavas stāvokli, bet arī visu ķermeni.
 • Ja ir vielmaiņas traucējumi, tie jālabo. Lai to izdarītu, jums jāsazinās ar speciālistu.
 • Skatīties savu svaru. Neaizmirstiet, ka gūžas locītava jau tagad nes lielu slodzi, gandrīz visu ķermeni, tāpēc jums nevajadzētu traucēt tai pildīt savas funkcijas. Turklāt liels svars radīs tik lielu spiedienu uz locītavām, ka tās pamazām sabruks. Cilvēkiem ar lieko svaru ir arī nosliece uz vielmaiņas traucējumiem.
 • Izvairieties no asiem ķermeņa pagriezieniem, it īpaši, ja neesat iesildījies un nesagatavojies, tas neļaus traumēt augšstilba kaula galvu un kaklu.
 • Labāk, protams, izvēlēties to sporta veidu, kurā ir vismazāk bīstamās locītavu traumas, piemēram, peldēšana vai joga, īpaši, ja ir iedzimta nosliece vai attīstības anomālijas.
 • Nosliece uz locītavu slimībām nozīmē rūpīgu apiešanos ar tām, kā arī regulārus braucienus pie ārsta, lai nepalaistu garām iespējamo slimības attīstību vai kādu citu patoloģisku procesu locītavā.
 • Ja bērnam tiek diagnosticēta gūžas displāzija, tā jāārstē, turklāt nekavējoties! Labāk ir ļaut bērnam agrā vecumā dažas nedēļas būt imobilizētam, nevis mocīties visu mūžu.
 • Savlaicīga infekcijas slimību ārstēšana, īpaši tās, kas draud izplatīties uz gūžas locītavu.

Koksartrozes (gūžas locītavas artrozes) diagnostika

Nosakot koksartrozi, ir ļoti svarīgi atrast cēloni, kas to izraisījis. Galu galā, kā mēs jau apspriedām iepriekš, ir daudz iemeslu, tie ir dažādi ungūžas locītavas osteoartrīta ārstēšana, attiecīgi, radikāli atšķirsies. Dažreiz tas nav tik vienkārši, un dažreiz tas nemaz nav iespējams. Uzsvars tiek likts uz slimības izpausmju izpēti un atbilstošas ārstēšanas izvēli.

Pirmkārt, ārsts rūpīgi iztaujā pacientu, detalizēti izpētot sūdzības, slimības cēloņus, iedzimto slogu, traumu klātbūtni utt. Ir ļoti svarīgi, lai būtu iepriekš aprakstītās sūdzības un cik ilgi tās pacientam ir novērotas.

Pēc intervijas ārsts personīgi pārbauda skarto zonu, vai nav iekaisuma izmaiņu, trofisku, deformāciju, ekstremitāšu saīsināšanas, asimetrijas utt. Un bērniem var būt "klikšķa" simptoms.

Būtisks punkts ir papildu izmeklēšanas metodes – datorizētā un magnētiskā rezonanse, ultraskaņas un rentgena izmeklēšana, jo tās palīdzēs noteikt galīgo diagnozi. Koksartrozes diferenciāldiagnozē no citām gūžas locītavas slimībām šis postenis ir ārkārtīgi svarīgs.