Kas ir mugurkaula osteohondroze

Osteohondroze ir hroniska mugurkaula patoloģija, kuras galvenais cēlonis ir deģeneratīvas izmaiņas starpskriemeļu diskā. Slimībai progresējot, patoloģiskajā procesā tiek iesaistītas arī citas mugurkaula struktūras - skriemeļu ķermeņi, starpskriemeļu locītavas, saites u. c.

Slimība skar visu vecumu cilvēkus. Vēl nesen osteohondroze tika uzskatīta par vecāka gadagājuma cilvēku lielāko daļu, taču pēdējā laikā ir atklāts šīs slimības saslimstības pieaugums jauniešu vidū. Gan sievietes, gan vīrieši slimo vienlīdz bieži.

Kāpēc rodas osteohondroze

Lai labāk izprastu, kas ir osteohondroze, ir īsi jāpakavējas pie tās rašanās cēloņiem un mehānisma.

Patoloģisku izmaiņu veidošanās mugurkaula osteohondrozē notiek lēni. No patoloģiskā procesa sākuma starpskriemeļu skrimšļos līdz pirmo osteohondrozes simptomu izpausmei bieži paiet gadi.

Osteohondrozes cēloņi

Mugurkaula veselību tieši ietekmē daudzi negatīvi faktori. Ja to ietekme tiek veikta ilgu laiku, tad tas ir patoloģisku izmaiņu parādīšanās mugurkaula struktūrās. Un tas veicina osteohondrozes veidošanos.

Piemēram, kas ir osteohondroze, labi zina cilvēki, kuri vada neaktīvu dzīvesveidu, kuriem ir liekais svars. Pārmērīgas fiziskās aktivitātes, muguras un kakla traumas, dažas somatiskās slimības var izraisīt arī šīs patoloģijas attīstību. Un saasināta iedzimtība un vecums ir tieši faktori, kas izraisa disku skrimšļa audu deģeneratīvu bojājumu attīstību.

Kā attīstās osteohondroze

Osteohondrozes attīstības (vai patoģenēzes) mehānisms joprojām ir pretrunīgs un nepietiekami pētīts. Visticamāk, ka šī slimība veidojas, pamatojoties uz vielmaiņas traucējumiem, kas rodas mugurkaula struktūrās.

Nelabvēlīgu faktoru ietekmē starpskriemeļu diska skrimšļa audos bieži notiek neatgriezeniskas izmaiņas, kam seko tā pakāpeniska iznīcināšana (vai iznīcināšana).

Patoloģiskais process pēc tam izplatās arī uz skriemeļa kaulaudiem, attīstoties tā deformācijai un neatgriezeniskām izmaiņām apkārtējās struktūrās.

Šādu modifikāciju parādīšanās starpskriemeļu diskā ir tieši atkarīga no tā anatomiskajām niansēm:

 1. Skrimšļa audiem nav savas asins apgādes sistēmas. Tās uzturu nodrošina kaimiņu skriemeļu kaulu audi. Tāpēc asinsrites traucējumu gadījumā nepietiekama vai, gluži otrādi, pārmērīga fiziska slodze uz mugurkaulu, cieš arī skrimšļa barošana.
 2. Arī skrimšļos nav nervu šķiedru. Līdz ar to ar funkcionālu starpskriemeļu disku pārslodzi nervu impulsa pārnešana, kas izraisa vielmaiņas aktivizēšanos, būs nelaikā.
 3. Starpskriemeļu diska skrimšļa audu pašatveseļošanās (reģenerācijas) spēja ir palēnināta to strukturālo īpašību dēļ.

Ir arī citi faktori, kas nepārprotami veicina deģeneratīvo procesu attīstību starpskriemeļu disku skrimšļa audos un osteohondrozes veidošanos.

Patoloģisko izmaiņu stadijas

Pamatojoties uz pašreizējiem datiem par šīs patoloģijas patoģenēzi, starpskriemeļu diskā var nosacīti izdalīt vairākus deģeneratīvā procesa posmus. Mugurkaula osteohondrozes stadijas:

 1. Elementāri. Diska skrimšļaudos mehāniskās ietekmēs notiek strukturālas izmaiņas – rodas tā disfunkcija. Raksturīgs ar plaisu parādīšanās uz diska virsmas, dažāda izmēra un dziļuma. Pēc tam šīs plaisas tiek pārveidotas par izvirzījumiem (trūcēm).
 2. Vidēja līmeņa. To raksturo mugurkaula skartās zonas nestabilitātes parādīšanās skriemeļu patoloģiskās mobilitātes dēļ. Šajā gadījumā tiek traucēta viena no galvenajām mugurkaula funkcijām – aizsargfunkcija. Nervu un asinsvadu stumbri, kas iet tā kaulu kanālos, kļūst neaizsargāti. Attīstās spilgti slimības klīniskie simptomi.
 3. Ierobežots. Ietekmētie skrimšļa audi tiek aizstāti ar rupjākiem un blīvākiem šķiedrainiem. Tajā pašā laikā izzūd starpskriemeļu trūces. Un skriemeļu patoloģiskā mobilitāte tiek aizstāta ar asu to mobilitātes ierobežojumu. Bieži vien ir mugurkaula kanāla sašaurināšanās, attīstoties muguras smadzeņu segmentu saspiešanas izpausmēm.

Tāpēc katram slimības posmam ir raksturīgi savu specifisko simptomu klātbūtne, kas neapšaubāmi spēlē galveno lomu osteohondrozes ārstēšanas metožu izvēlē.

Klīniskās izpausmes

Mugurkaula osteohondrozes pazīmes parādās kā izmaiņas skriemeļu kaulaudos. Pacients diezgan ilgu laiku var nesniegt nekādas sūdzības.

Slimību raksturo hroniska gaita, paasinājuma un remisijas fāzes aizstājot viena otru.

Bieži vien osteohondrozes paasinājums notiek provocējošu faktoru ietekmē: fiziska pārslodze, hipotermija, ilgstoša neērtā poza, piemēram, sapnī vai darbā utt.

Šai slimībai ir daudz simptomu, kas ir atkarīgi no patoloģiskā procesa lokalizācijas un skrimšļa un kaulu audu strukturālo izmaiņu smaguma pakāpes. Visus šos simptomus var iedalīt vairākos sindromos. Diezgan bieži tie ir apvienoti.

radikulārais sindroms

Tas notiek gandrīz visiem pacientiem ar mugurkaula osteohondrozi. Šī sindroma rašanās gadījumā nozīme ir mugurkaula nervu sakņu saspiešanai (saspiešanai) ar patoloģiski izmainītām mugurkaula struktūrām.

Galvenā radikulārā sindroma pazīme ir sāpes, kas ievērojamā daļā gadījumu spēj izplatīties (apstarošana) attiecīgās saknes inervācijas gaitā. Raksturojas ar sāpju izstarošanos no augšas uz leju. Piemēram, ja tiek ietekmēta jostasvieta, sēžamvieta sāp un dod kāju.

Sāpju intensitāte palielinās līdz ar stumbra vai kakla rotāciju, fiziskām aktivitātēm. Sāpju sajūtas raksturo kā griešana, vilkšana, cepšana.

Tāpat kopā ar sāpju sindromu skartajā zonā bieži attīstās jutīguma pārkāpuma simptomi pēc tā palielināšanās veida (hiperestēzija), kā arī jutīguma traucējumi, nejutīgums.
Ja slimība progresē un kompresijas cēlonis netiek novērsts, tad hiperestēziju aizstāj ar hipoestēziju (jutības samazināšanos), ko bieži pavada skartās mugurkaula saknes funkciju zuduma simptomi.

mugurkaula sindroms

Šis sindroms attīstās muguras smadzeņu saspiešanas rezultātā. Visbiežākais šādas saspiešanas cēlonis ir starpskriemeļu trūce.

Arvien samazinās jutība, reakcija uz temperatūru un sāpju stimuliem. Progresējošs muskuļu vājums attīstās gan ekstremitātēs, gan stumbrā. Bieži veidojas parētiski vai paralītiski simptomi.

Veģetatīvi-asinsvadu sindroms

galvassāpes ar mugurkaula osteohondrozi

Šis sindroms visbiežāk attīstās mugurkaula osteohondrozes kakla un kakla un torakālās lokalizācijas gadījumā.

Asinsvadu traucējumu cēlonis osteohondrozē ir reflekss spazmas vai lielu asinsvadu mehāniska saspiešana, kas iet mugurkaula kaulu kanālos. Šajā gadījumā var attīstīties dažādi simptomi, kas atgādina išēmiskus smadzeņu vai ekstremitāšu galveno artēriju asinsrites traucējumus. Bieži vien tas ir diagnostikas kļūdu cēlonis.

Turklāt bieži attīstās dažādi veģetatīvie traucējumi. Visizteiktāk tās izpaužas sievietēm (emocionālā labilitāte, miega traucējumi, menstruālā cikla traucējumi u. c. ).

viscerālais sindroms

To raksturo sāpju rašanās sirds projekcijā, kuņģa-zarnu trakta orgānos utt. Bieži vien šādi pacienti ilgstoši un absolūti neveiksmīgi tiek ārstēti ar jebkādām somatiskām slimībām.

Piemēram, ja tiek ietekmēts krūšu kurvja reģions, var rasties sāpes aiz krūšu kaula, kas atgādina stenokardiju. Bieži vien ir sirdsdarbības refleksa sajūta.

Diagnostikas principi

Papildus raksturīgajiem simptomiem slimības noteikšanā un stadijas noteikšanā liela nozīme ir papildu izmeklēšanas metodēm - mugurkaula rentgenogrāfijai, datorizētai un magnētiskajai kodoltomogrāfijai.

Pēc indikācijām tiek veiktas arī citas metodes, piemēram, EEG, EKG, asinsvadu doplera skenēšana u. c.

Osteohondrozes ārstēšana

mugurkaula rentgenogrāfija ar osteohondrozi

Mugurkaula osteohondrozes terapija ir integrēta pieeja. Izvēloties vienu vai otru ārstēšanas metodi, ir jānovērtē mugurkaula struktūru bojājuma pakāpe, klīnisko izpausmju raksturs un smagums, kā arī slimības gaitas stadija (paasinājums vai remisija) .

Svarīgu lomu mugurkaula osteohondrozes ārstēšanā spēlē arī preventīvie pasākumi, kuru mērķis ir samazināt slimības paasinājumu biežumu un saglabāt skriemeļu un starpskriemeļu disku struktūru.

Taktika paasinājuma laikā

Svarīgs nosacījums slimības ārstēšanai šajā periodā ir mugurkaula skartās zonas atpūtas izveidošana. Lai to izdarītu, pacientam tiek noteikts gultas režīms, izmantojot dažādas ierīces, lai radītu skartā mugurkaula segmenta nekustīgumu.

Dažos gadījumos ir nepieciešama hospitalizācija neiroloģiskajā nodaļā.

Medicīniskā palīdzība

Lai samazinātu sāpju intensitāti osteohondrozes gadījumā, tiek noteikti dažādi medikamenti:

 • nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL);
 • pretsāpju līdzeklis;
 • muskuļu relaksanti.

Ja to lietošanas efekts nav, ir ieteicams noteikt skartās vietas inervācijas blokādi, izmantojot vietējos anestēzijas līdzekļus.

Ar osteohondrozes dzemdes kakla lokalizāciju bieži attīstās smadzeņu asinsrites traucējumi. Lai mazinātu šādas izpausmes, tiek parakstītas zāles, kas uzlabo smadzeņu asinsriti. Tāpat nepieciešams lietot simptomātiskus līdzekļus - sliktas dūšas un vemšanas mazināšanu, vestibulāro traucējumu uzlabošanos u. c.

Papildus vēlams izrakstīt vitamīnu preparātus (īpaši B grupas), antioksidantus un dažus citus.

Fizioterapijas procedūras

mugurkaula osteohondrozes fizioterapija

Ar osteohondrozi ārstēšana ar fiziskiem faktoriem ir atradusi plašu pielietojumu. Gan slimības saasināšanās, gan remisijas fāzē tiek izmantotas dažādas fizioterapijas metodes:

 • Akūtā periodā tiek izmantota ultravioletā apstarošana, apstrāde ar elektromagnētiskajiem laukiem (UHF), diadinamiskā strāva utt.
 • Remisijas fāzē tiek noteikta elektroforēze ar dažādām zālēm, induktotermija, ultraskaņa un dažāda veida balneoterapija.

Taktika remisijas fāzē

Pēc tam, kad slimības akūtās izpausmes samazinās, slimības ārstēšana turpinās. Šādas terapijas mērķis ir samazināt paasinājumu biežumu un veicināt mugurkaula kaulu un skrimšļa audu atjaunošanos.

Narkotiku ārstēšana, kas noteikta slimības akūtā fāzē, turpinās. Šajā periodā var izmantot hondroprotektorus - līdzekļus, kas uzlabo skrimšļa stāvokli.

Papildus fizioterapijas metodēm tiek izmantota arī masāža un fizioterapijas vingrinājumi.

Masāža

masāža mugurkaula osteohondrozei

Masāžas galvenais efekts ir vērsts uz asinsrites uzlabošanu skartajā zonā un muskuļu korsetes nostiprināšanu. Arī masāžas kustību profesionālais izpildījums ļauj atvieglot muskuļu spazmas, kas parasti pavada šo patoloģiju.

Tāpēc masāža ir jāveic speciāli apmācītam speciālistam, kurš brīvi pārvalda šo ārstēšanas metodi. Nepareizi vai analfabēti veikta masāža var izraisīt komplikāciju attīstību vai slimības saasināšanos.

Terapeitiskā vingrošana (LFK)

Dozēti un īpaši atlasīti fiziskie vingrinājumi veido vingrojumu terapijas pamatu. Šādu vingrinājumu kompleksu katram pacientam izvēlas ārsts individuāli. Vingrošanas terapijas vingrinājumu izvēles princips ir samazināt fizisko slodzi skartajā mugurkaula zonā.

Fizioterapijas vingrinājumu darbība ir vērsta uz asins piegādes un limfas plūsmas uzlabošanu skartajā zonā, muskuļu audu stiprināšanu.

Šie vingrinājumi jāveic katru dienu. Parasti sākumā notiek individuālās vai grupu nodarbības pie instruktora, pēc tam pacients var patstāvīgi veikt vingrojumu kompleksu mājās.

Paasinājumu novēršana

Mugurkaula osteohondrozes paasinājumu profilakses pasākumi ir vērsti uz visu provocējošu faktoru novēršanu:

 • Ir nepieciešams uzraudzīt pareizu stāju un stāju ilgstoši stāvot un sēžot.
 • Pie ilgstošas statiskās spriedzes (piemēram, strādājot pie datora) noder regulāras pauzes, kuru laikā jāveic iesildīšanās vai ārsta ieteiktais vingrojumu komplekss.
 • Jāizvairās no hipotermijas.
 • Ir svarīgi pareizi izgulēties ar osteohondrozi, parūpēties par guļamvietu - matraci un spilvenu. Ideālā gadījumā tiem jābūt ortopēdiskiem.
 • Obligāta ir liekā ķermeņa svara samazināšana un savlaicīga vienlaicīgas somatiskās un endokrīnās patoloģijas korekcija.

Un, kad parādās mazākie mugurkaula slimības simptomi, nevajadzētu atlikt vizīti pie ārsta. Galu galā, jo agrāk tiek uzsākta mugurkaula osteohondrozes ārstēšana, jo labāki ir tās rezultāti.